Gynekologické operační zákroky

Výkony jsou většinou prováděny v režimu jednodenní chirurgie v celkové anestezii. Je nezbytné dodržet doporučení – minimálně 4 hodiny před vlastním zákrokem nejíst a nepít. Obvykle 2 hodin po zákroku je žena propuštěna s doprovodem domů. Operační zákroky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou s výjimkou výkonů na přání a z estetických důvodů, tyto pojišťovny nehradí.

image-surgery-2202181018.jpg

Diagnostická a operační hysteroskopie – operace se provádí v celkové narkóze. Přístup k dutině děložní je přes pochvu. Doba trvání výkonu je cca 15 – 20 minut. Podstatou hysteroskopie je prohlédnutí dutiny děložní speciální optikou, případně odběr kousků tkáně nebo ošetření některých změn v dutině děložní. Dle nálezu lze provést následně abrazi, kterou odstraňujeme sliznici hrdla a těla děložního kyretou, histologické vyšetření je nedílnou součástí výkonu.

Ambulantní hysteroskopie – operace se provádí v lokální anestezii za použití moderního endoskopického přístroje. Doba trvání výkonu je cca 10 – 15 minut. Výkon umožňuje získání vzorků sliznice, odstranění děložních polypů. Zákrok je možné provést i pacientkám, které nemohou podsoupit celkovou anestezii.

Revize dutiny děložní – cílem zákroku je odstranění nevyvíjejícího se těhotenství nebo jeho zbývajících částí z dutiny děložní. Operace se provádí v celkové narkóze. Obsah dutiny děložní je odstraněn kyretou a odsátím. Samozřejmostí je histologické vyšetření získané tkáně. Doba trvání výkonu je cca 15 minut.

Umělé ukončení těhotenství – zákrok se provádí v celkové narkóze. Obsah dutiny děložní je odstraněn kyretou a odsátím. Výkon není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Konizace v celkové anestezii – cílem zákroku je odstranění části děložního čípku, která je postižena přednádorovými změnami tkáně, konizát je histologicky vyšetřen.

Operační léčba močové inkontinence (úniku moči) poševní páskou – cílem operace je zabránit nekontrolovanému úniku moči (močové inkontinenci). Operace se provádí v lokální anestezii. Přístup je přes pochvu. Z malého řezu v pochvě je pod močovou trubicí protažena speciální páska, která podepírá močovou trubici. Doba trvání výkonu je cca 15 minut.

Excize na zevních rodidlech – znamená odstranění kožních výrůstků např. bradavičky, nebo změn na zevních rodidlech. Výkon ze zdravotních důvodů, tedy na doporučení lékaře hradí zdravotní pojišťovna. Výkon na přání z estetických důvodů hradí žena sama.

Labioplastika – úprava malých stydkých pysků chirurgickou metodou. Jedná se o výkon z estetických důvodů, není hrazen zdravotní pojišťovnou.

 

Lékařský team pro pro tuto odbornost